Mirjam Podobnik v Kazini dela z mladimi tekmovalci jazz baleta in šov plesa ter z njimi že desetletja kot trenerka in koreografinja dosega fantastične rezultate na državni, evropski in svetovni ravni. Njena strast je prav delo z otroki. Iz njih zna izvleči največ, realizirati njihove navihane ambicije ter jih popeljati na pot dolgotrajne ljubezni do tekmovalnega plesa. Z Mirjam sva se pogovarjali o trenažnem procesu in razvoju najmlajših tekmovalcev, vlogi staršev, zdravi tekmovalnosti, motivaciji in še čem.
Glede na to, da delaš s tekmovalci že toliko let – kako so se generacije otrok spreminjale in kakšni so otroci danes v primerjavi z 20 let nazaj?
Kakšne ogromne razlike pravzaprav ni. Še največja je ta, da so otroci danes obkroženi in oboroženi z milijon podatki, tudi kar se tiče plesnega znanja. Pogosto se zato dogaja, da mi pokažejo raznorazne elemente, ki so se jih sami naučili. Bolj so samoiniciativni. Na nek način so jim stvari danes prej jasne, tako v plesu kot v življenju …
Po čem ti najbolj vidiš, da je otrok zrel za tekmovanje? Gre samo za tehnično podkovanost ali tudi za mentalno pripravljenost?
Tisti, ki imajo močno željo, voljo, interes … Te se prej odločijo za tekmovanje. Običajno imajo dobro samopodobo in so samozavestni. V zgodnji letih težko govorimo o kakšni mentalni pripravljenosti … Sami se mogoče na začetku niti ne zavedajo pritiska, ta pride kasneje. Na začetku sta predvsem želja in veselje.