26-letna Sara Štirn prihaja iz Brežic, njena plesna pot pa jo je pripeljala tudi v Ljubljano, kjer je spoznala plesno šolo Kazina in njene učitelje. Morda se je spomnite iz odra Španskih borcev, ko je nastopala s svojim soplesalcem Ninom Batageljem, ki je na invalidskem vozičku. Točka v koreografiji Željka Božića je res pustila pečat in bila prav posebna. Sara je sicer začela kot hip hoperka, nadaljevala s strandarnimi in latinskoameriškimi plesi, vmes raziskovala ples na vozičku in se vrnila nazaj k hip hopu. Njene zanimive izkušnje in spoznanja so nas vodili k pogovoru, ki je nanesel na veliko zanimivih tem.
Kako dolgo je ples že v tvojem življenju?
Ples je v mojem življenju prisoten zadnjih 12 let in presrečna sem, da je tako. Začela sem s hip hopom, potem nadaljevala s standardnimi in latinsko ameriškimi plesi, sedaj pa sem se zopet vrnila k hip hopu, kar se je izkazalo za super odločitev.
Kako hitro si bila aktivna tudi kot tekmovalka? Kakšne spomine imaš na to obdobje?
Tekmovati sem začela tretjo plesno sezono. Najprej s hip hop formacijo, s street pari in kot solistka, še kasneje pa standardne in latinsko ameriške plese ter prosti program. Sem zelo tekmovalna in kritična oseba, ampak takrat nisem dojela, da perfekcija in vsaka tekma morda nista tako zelo pomembni, kot se mi je tisti trenutek zdelo. Obožujem pa edinstven občutek, ko sem na odru in si vedno želim, da bi nastop trajal za vedno.
Kako se je začela vajina skupna pot z Ninom?
Nina sem spoznala na fakulteti, ko je prišel predavat. Ko je na koncu vprašal, ali ima kdo kakšno vprašanje, sem rekla, da iščem soplesalca, če bi prišel poskusit na trening … Potem sva iz plesnega večera zelo hitro začela bolj resno trenirati in tekmovati.
Kaj je največji izziv, ko plešeš z osebo, ki je na vozičku?
Verjetno razne rotacije in nagibi, ki jih je potrebno zvaditi tisočkrat, da ne pride do padca. Pa ugotavljanje, koliko vleke-potiska in druge pomoči potrebuje posameznik v paru, da je na koncu vse videti lahkotno. Pa seveda dogovarjanje o vsem tem, brez da bi prišlo do spora (smeh).