Zakaj vlagati v plesno znanje svojih otrok?
Starši igrajo ogromno vlogo pri dojemanju izvenšolskih dejavnosti, motivaciji in spopadanju z izzivi. Poskrbeti je treba, da bo to zanje pozitivna izkušnja, da otrok uživa. Pohvalite ga pri malih zmagah, saj so stvari, ki so odraslim samoumevne, zanje velike. Ne zahtevajte preveč prehitro. Pustite otrokom, da so čim dlje otroci. Naj se igrajo, zabavajo, sprostijo. Vse to je tudi del plesa in je na začetku popolnoma dovolj.
Do učiteljev, ki delamo z najmlajšimi, starši hodijo z najrazličnejšimi pričakovanji, od tega, da jih že takoj prestavimo v višjo starostno skupino, da tek ne sodi na plesno vajo, ker je to zapravljanje časa, pa do staršev, ki bi otroke izpisali, ker se jim zdi, da morda vseeno nimajo dovolj talenta … Pri treh letih.
Plesni začetki morajo vzkliti iz ljubezni do plesa, igrivosti in radovednosti. Otroci naj se za ples odločijo sami in hodijo na vaje zato, ker se tam dobro počutijo. Najmlajši bodo sicer težko povedali, da želijo v plesno šolo, a njihovega žara do plesa ni težko opaziti in takrat jih pripeljite, da preizkusijo vaje v skupini. Nato zaupajte delu učitelja, se z njim pogovarjajte o otrokovem razvoju in plesalca/ko spodbujajte.
V Kazini skrbimo, da plesalci vedno vedo, za kaj delajo. Da se zavedajo svoje rasti in napredka ter se lahko primerjajo s svojim znanjem pred pol leta, letom dni … Damo jim možnost nastopanja vsaj dvakrat letno, kasneje lahko pridejo na vrsto tudi festivali in tekme. Z odraščanjem in odločitvijo za tekmovni ples pa seveda pridejo še večje lekcije.
Zavedati se je treba, da otroci ne morejo vedno biti zmagovalci in to je dobro. Naj se naučijo prenesti poraz in opaziti svoje šibkosti. To jih le krepi in pripravlja na življenje, ki prav tako ni vedno lepo niti pravično. Zdravo vlagati v otroka ne pomeni špekulirati o tem, kako uspešen je potencialno lahko. Takole razmišlja cenjeni športni psiholog dr. Matej Tušak:
“Če želite v zameno svetovnega prvaka, ne vlagajte raje nič, ker je verjetnost kot za zadetek na loteriji. Če pa želite vzgojiti zdravega in stabilnega človeka, ki dobi delovne navade in zna prenašati stres, potem vlagajte, kot le zmorete.”
S tem razmišljamjem se vsekakor strinjamo. S takim odnosom bo tudi plesalec, ki bo po letu ali dveh ugotovil, da mu bolj leži košarka, še vedno veliko odnesel od vaj. Ta čas nikakor ni izgubljen, saj ga je prav tako naučil dela, discipline in šampionskega duha. Zato vlagajte, a ne v zlato, ampak v dobro vzgojenega otroka, ki zna delati in zna uživati. Ples je ob dobri motivaciji lahko dejavnost za celo življenje (tudi samo na rekreativni ravni). Ko ga enkrat zares doživiš, postane del tebe za vedno.
Avtorica: Eva Mrhar